Spotkania / Zabawy

Spotkanie z Adamem Pańczukiem i Mateuszem Sarełło

fot. Adam Pańczuk i Mateusz SarełłoProwadzenie: Adam Mazur
Data: 31.05 w godz. 16:00-18:00
Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, pl. Szczepański 3a (sala audiowizualna)

Dobra książka nie jest zła, ale najlepsza jest i tak książka fotograficzna. O modzie na photobooki (książki fotograficzne) słyszy się już od ładnych kilku lat. Fenomenu fanom Miesiąca Fotografii nie trzeba przedstawiać, ale wypada rzeczowo zanalizować stan aktualny.

Na spotkaniu będziemy rozmawiać o trendach wydawniczych, modach i najciekawszych realizacjach ostatniego sezonu. O własnych projektach opowiedzą wybitni artyści i autorzy szeroko komentowanych i wielokrotnie nagradzanych photobooków: wykładowca Akademii Fotografii – Adam Pańczuk i jej absolwent – Mateusz Sarełło.

Spotkanie poprowadzi również wykładowca Akademii – Adam Mazur. Jak stworzyć dobrą książkę fotograficzną? Jak ją promować i do kogo adresować? Czy ograniczanie nakładów i ucieczka "w papier" ma sens? Co książki fotograficzne zmieniły w myśleniu o fotografii? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w trakcie spotkania.

 


Podchody fotograficzne z nagrodami

fot. Edyta JabłońskaData: 25.05 w godz. 12:00-16:00
Miejsce: Kraków, okolice Rynku, Kazimierza, Podgórza. Start w Akademii Fotografii na ul. Grodzkiej 60.

Zabawa, której uczestnik ma na celu dotarcie do mety i aby tego dokonać musi po drodze wykonać kilka powiązanych z fotografią zadań. Po wykonaniu danego zadania uczestnik gry otrzymuje wskazówkę, która pomoże mu w odnalezieniu kolejnego punktu/zadania na “mapie” gry. Trasa liczy kilka check pointów i zadań. Wszyscy, którzy się zgłoszą będą łączeni w trzyosobowe grupy. Każdy powinien mieć ze sobą aparat cyfrowy.

ZAPISY ZAPISY ZAKOŃCZONE

Liczba uczestników/grup: nieograniczona. Można zapisywać się indywidualnie lub jako para, czy grupa (maksymalnie 3 osoby!). Zgłoszenie (imię i nazwisko uczestnika/osób wchodzących w skład grupy oraz nr telefonu) należy wysłać na adres: wiktoria.smola@akademiafotografii.pl
Każdy z członków grupy, która zostanie zwycięzcą podchodów, otrzyma zaproszenie na kurs fotografii w Akademii Fotografii w Krakowie! Na pozostałych uczestników czekają nagrody-niespodzianki.




Wystawy

Slide show SEJNY - praca zbiorowa

fot. Anna KiebleszAutorzy: absolwenci Akademii Fotografii
Wystawa: 24.05-08.06
Wernisaż: 24.05 o godz. 21:00
Miejsce: Pauza (1 piętro), ul. Floriańska 18/3, Kraków

Slide show złożony z prac absolwentów Akademii Fotografii, których wystawy były prezentowane w ramach przeszłych edycji sekcji ShowOFF podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie. Zobaczycie fotografie: Moniki Krzynówek (ShowOFF 2014!), Anny Kieblesz i Mileny Soporowskiej (ShowOFF 2013), Oli Walków i Mateusza Sarełło (ShowOFF 2012), Bartka Lurki, Wojtka Marca i Yulki Wilam (ShowOFF 2011) oraz Dawida Kota i Grzegorza Stefańskiego (ShowOFF 2010).

WERNISAŻ: 24 maja o godz. 21:00, Pauza, ul. Floriańska 18
ZAGRAJĄ: Wild Books Play Records (Karol WCR & FUZZ)
Czyli Karol (Warsaw City Rockers) i Grzegorz (FUZZ) za deckami. Oprócz tego, że mają razem zespół, to grają również imprezy, na których można usłyszeć to, co ich inspiruje, czyli wszelkiej maści garaże, panki i co tylko.

Dołącz do eventu na fb

 

 

 




Chelsea Girls - Monika Krzynówek

fot. Monika Krzynówek

Autorka: Monika Krzynówek, absolwentka Akademii Fotografii / Kuratorka: Agata Ubysz
Wystawa: 17.05-08.06
Wernisaż: 17.05 o godz. 19:30
Miejsce: Zpafgallery, ul. św. Tomasza 24, Kraków

Tytuł serii Moniki Krzynówek nawiązuje do eksperymentalnego filmu z 1966 roku, Chelsea Girls. Skojarzenie fotografowanych papużek i rejestrowanych przez Andy’ego Warhola historii z codziennego życia kobiet mieszkających w hotelu Chelsea w Nowym Jorku na pierwszy rzut oka wydaje się dalekie. Jedynym elementem bezpośrednio odnoszącym się do popartowej narracji są pastelowe tła ujednolicające cykl paszportowych ujęć.

Artystka obsesyjnie utrwala na kliszy kolejne ptaki i odwraca sztywno przyjęte zasady portretowania poprzez pokazywanie ich od tyłu. Nie boi się obnażyć kulisów sesji, rozszerzając pole do interpretacji. Na niektórych fotografiach możemy dostrzec ludzkie palce trzymające papugi. Uwięzione ptaki odwracają się, a ich uchwycone spojrzenia mogą być wyrazem przerażenia. Pozornie spokojna i estetyzowana typologia przeradza się w emocjonalny zapis, w którym modelki stają się ofiarami przemocy. I to może najbardziej zbliża je do bohaterek z filmu Warhola.

 

 

 

 


DARKROOM I - Grzegorz Stefański

fot. Grzegorz StefańskiAutor: Grzegorz Stefański, absolwent i wykładowca Akademii Fotografii
Data: 17.05-15.06
Miejsce: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki (telewizor przed salą audiowizualną), pl. Szczepański 3a, Kraków

Pary osób, nie widząc się wzajemnie przed wprowadzeniem do wyciemnionego pomieszczenia, pozbawione w nim możliwości werbalnej komunikacji, otrzymują zadanie wspólnego ułożenia kilkupiętrowej wieży z drewnianych klocków. Przy braku możliwości korzystania z podstawowych zmysłów, uczestnicy muszą wykonać postawione przed nimi zadanie, próbując wyczuwać wzajemną energię i negocjując wspólną przestrzeń.

Po zbudowaniu wieży każdy z nich zostaje poproszony o opisanie wyglądu i charakteru partnera. Nagrane w ten sposób na dyktafon "portrety" dźwiękowe oraz nagranie w podczerwieni, będące rejestracją całej akcji, złożą się na finalny obraz projektu.

Zapis materiału z kilku realizacji można zobaczyć podczas projekcji w galerii, przez cały czas trwania festiwalu (17.05-15.06).

 


Warsztaty

Warsztaty kreacyjnej fotografii mody - od inspiracji do praktyki

fot. Tomasz SmolarskiProwadzący: Tomasz Smolarski, wykładowca Akademii Fotografii
Data: 31.05-1.06 (sob-ndz) w godz.: 9:00-17:00
Miejsce: Akademia Fotografii Kraków, ul. św. Tomasza 17

Uczestnicy zrealizują dwie sesje zdjęciowe pod okiem naszego wykładowcy. Przed rozpoczęciem zdjęć odbędą się wykłady obejmujące: historię fotografii mody, psychofizjologię widzenia, współczesne trendy, poszukiwanie inspiracji i analizę obrazu.

ZAPISY

Warsztaty są bezpłatne, obowiązują zapisy - zainteresowani proszeni są o przesłanie do 27.05 zgłoszenia i swojego portfolio na adres: warsztaty.photomonth@akademiafotografii.pl. Prosimy o wpisanie „Warsztaty fotografii mody - Photomonth” w tytule maila. Osoby, które zakwalifikują się do udziału w warsztatach zostaną powiadomione mailowo.




Warsztaty fotografii reklamowej

fot. Mateusz LuzarProwadzący: Mateusz Luzar, wykładowca Akademii Fotografii
Data: 7-8.06 (sob-ndz) w godz.: 10:00-16:30
Miejsce: 1 dzień - Akademia Fotografii Kraków, ul. św. Tomasza 17; 2 dzień - STUDIO DACH, al. Pokoju 3 (budynek Dziennika Polskiego)

Uczestnicy zrealizują sesję zdjęciową "still life" pod okiem naszego wykładowcy. Przed rozpoczęciem zdjęć odbędą się wykłady obejmujące: rynek fotografii reklamowej, pracę w zespole, oświetlanie planu zdjęciowego w studio (charakterystyka rodzajów światła; pomiar światła zastanego ciągłego i wyładowczego; końcówki modelujące; kontrola światłocienia; kontrola i separacja poszczególnych części planu; praca z wieloma lampami).

ZAPISY

Warsztaty są bezpłatne, obowiązują zapisy - zainteresowani proszeni są o przesłanie do 03.06 zgłoszenia i swojego portfolio na adres: luzar.studio@gmail.com. Prosimy o wpisanie „Warsztaty fotografii reklamowej - Photomonth” w tytule maila. Osoby, które zakwalifikują się do udziału w warsztatach zostaną powiadomione mailowo.




Warsztaty fotografii portretowej - Portrait as Reflection

fot. Michael GrieveProwadzący: Michael Grieve, wykładowca Akademii Fotografii
Data: 1.06 (ndz) w godz.: 10:00-16:00
Miejsce: Akademia Fotografii Kraków, ul. św. Tomasza 17

Celem tego jednodniowego warsztatu jest uświadomienie fotografom ich obecności w tworzonych przez siebie zdjęciach innych osób czy otoczenia. Portret ukazany jako lustrzane odbicie fotografa. Poprzez serię wykładów, projekcji i debat uczestnicy poznają wyjątkowość własnego spojrzenia, zyskają wrażliwość na obserwację rzeczy pozornie banalnych czy przyziemnych, dowiedzą się jak pozwolić szczęśliwemu zbiegowi okoliczności na uczestniczenie w tworzeniu fotografii i uczynić prostotę czymś wyjątkowym. Program warsztatów kładzie nacisk na portrety tworzone na co dzień, podczas rutynowych czynności, nie na te tworzone w studiu fotograficznym. Uczestnicy warsztatów są proszeni o przyniesienie ze sobą aparatu oraz wykonanych przez siebie portretów.

ZAPISY

Warsztaty są bezpłatne, obowiązują zapisy - zainteresowani proszeni są o przesłanie do 27.05 zgłoszenia i swojego portfolio na adres: warsztaty.photomonth@akademiafotografii.pl. Prosimy o wpisanie „Warsztaty fotografii portretowej - Photomonth” w tytule maila. Osoby, które zakwalifikują się do udziału w warsztatach zostaną powiadomione mailowo.




Warsztaty realizowania teledysku w technice slow motion

fot. Agnieszka SzuścikProwadzący: Agnieszka Szuścik, wykładowca Akademii Fotografii
Data: 7-8.06 (sob-ndz) w godz.: 10:00-19:00
Miejsce: Akademia Fotografii Kraków, ul. Grodzka 60/9a

Uczestnicy zrealizują wspólnie teledysk techniką slow motion. Przed rozpoczęciem zdjęć odbędą się wykłady i projekcje obejmujące: zasady i etapy realizowania krótkiej formy audiowizualnej, podstawy narracji filmowej, scenopisarstwa, sztuki operatorskiej, montażu oraz postprodukcji a także historię teledysku, współczesne techniki i trendy.

ZAPISY

Warsztaty są bezpłatne, obowiązują zapisy - zainteresowani proszeni są o przesłanie do 03.06 zgłoszenia i swojego portfolio na adres: warsztaty.photomonth@akademiafotografii.pl. Prosimy o wpisanie „Warsztaty wideo - Photomonth” w tytule maila. Osoby, które zakwalifikują się do udziału w warsztatach zostaną powiadomione mailowo.