AKADEMIA FOTOGRAFII X PLAC DEFILAD

 

Lato w mieście, miasto w lecie, czyli z Akademią Fotografii w wakacje nie będziecie się nudzić! Zapraszamy na organizowane w lipcu, sierpniu i we wrześniu, w ramach projektu Plac Defilad, spotkania, warsztaty, pokazy filmowe, wykłady. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. Spędźcie z nami czas w plenerze, na leżaku, z czymś orzeźwiającym w ręku. Do zobaczenia na Placu!

 

POKAZY FILMOWE

 


14.08 / Anton Corbijn. Na wylot

14 sierpnia, godz.: 20.30, pokaz filmu "Anton Corbijn. Na wylot" reż. Klaartje Quirijns.
Panel po pokazie filmu poprowadzi wykładowczyni Akademii Fotografii Joanna Kinowska.
Goście: Paweł Księżopolski i Kuba Dąbrowski


ZOBACZ TRAILER >>

Gwiazdy sceny muzycznej rozpoznajemy nie tylko po dźwiękach, znaczenie ma cały image. Im spójniejsza z muzyką jest wizja, którą odzwierciedlają m.in. teledyski, zdjęcia promocyjne, czy te na okładkach płyt oraz w prasie, a także scenograficzna oprawa koncertów, tym lepiej. 59 letni Anton Corbijn stoi za wizerunkami takich zespołów jak U2 czy Depeche Mode, współpracuje z nimi od prawie 3 dekad. Wyreżyserował m.in.: "Heart-Shaped Box" Nirvany, "Delia's Gone" Johnny'ego Casha, teledyski Danziga, Red Hot Chilli Peppers czy Coldplay. Jest też autorem głośnego filmu biograficznego o wokaliście zespołu Joy Division Ianie Curtisie pt. "Control" oraz filmu George'a Clooneya "The American" (2010). 8 sierpnia do kin wchodzi najnowszy film Corbijna "A Most Wanted Man".

Tak jest na świecie. A jak to wygląda w Polsce? Ile ma do powiedzenia reżyser czy fotograf? Czy w Polsce jest miejsce na talent w rodzaju Corbijna? Jak współpracować przy budowaniu image'u muzyków, zespołów, jak odnaleźć się w kontaktach z ich machinami promocyjnymi, jak przekonać ich do swojej wizji? O tych i o wielu innych fotograficzno-muzycznych kwestiach Joanna Kinowska porozmawia z gośćmi, wykładowcami w Akademii Fotografii: Kubą Dąbrowskim i Pawłem Księżopolskim.

 


04.09 / Everybody Street

4 września, godz.: 19.00 (w barzeStudio), pokaz filmu "Everybody Street", reż. Cheryl Dunn. Wprowadzenie do filmu wygłosi wykładowca Akademii Fotografii Kuba Dąbrowski. ZOBACZ TRAILER >>

Bruce Davidson, Elliot Erwitt, Rebecca Lepkoff, Jill Freedman, Mary Ellen Mark, Jeff Mermelstein i Martha Cooper to ikony ulicznej fotografii, portretującej Nowy Jork i toczące się w nim życie. Cheryl Dunn, również znana fotografka uwieczniająca nowojorskie ulice, postanowiła zapytać w swym filmie gwiazdy nowojorskiej ulicznej fotografii o ich pasje, inspirację i metody pracy, a tym samym przedstawić historię miasta, które od lat tak silnie przyciąga i inspiruje wyobraźnię artystów. Utrwalając Nowy Jork w obiektywie udowadniają oni, że to, co robią jest prawdziwą sztuką, wymagającą odwagi, wytrwałości, oddania i poświęceń, pozbawioną banału, choć dziś już powoli ginącą w gąszczu łatwej i trywialnej fotografii cyfrowej. Pokazując jak pracują i odnajdują obiekty swoich zdjęć Dunn składa tym samym hołd tej dziedzinie sztuki, która utrwalając ulotny moment życia Nowego Jorku, posiada niezwykle silną moc oddziaływania i przyciągania. O dobre zdjęcie tego typu bardzo trudno, bo trzeba nie tylko umieć odnaleźć energię, jaka kryje się w każdej nowojorskiej ulicy, lecz być również cierpliwym i otwartym na wszystko, co potencjalnie może się na niej zdarzyć.

 


18.09 / Dziennik z podroży + Dom na głowie

18 września, godz.: 19.00 pokaz filmu Dom na głowie, godz.: 19.30, pokaz filmu "Dziennik z podroży" reż. Piotr Stasik. Spotkanie po pokazie filmu poprowadzi wykładowca Akademii Fotografii Witek Orski. ZOBACZ TRAILER >>

Dziennik z podróży” to historia przyjaźni Tadeusza Rolke, 82-letniego mistrza fotografii reportażowej, i 15-letniego zafascynowanego fotografią Michała. Osią narracji jest letni projekt fotograficzny - tytułowa podróż, w którą wyruszają bohaterowie. Przez miesiąc jeżdżą po całej Polsce starym kamperem, w którym organizują ciemnię i z którego dokumentują życie miasteczek odwiedzanych na trasie, angażując spotkanych ludzi i wręczając im efekty fotograficznych spotkań. Nauka fotografowania jest tylko pretekstem, by pokazać ewolucję relacji mistrz-uczeń, towarzyszącą kolejnym fotograficznym zadaniom, które Tadeusz Rolke wymyśla dla swojego towarzysza podróży. Im głębiej widz wchodzi w opowiadaną historię, tym bardziej zdaje sobie sprawę, że owo zderzenie dwóch pokoleń, rozmowy o technicznych aspektach robienia zdjęć uzupełniane opowieściami o kontekście historycznym, nie są w tym dokumencie najważniejsze. Liczy się sama droga, rozumiana dosłownie i metaforycznie. Dla Michała prywatne warsztaty z Tadeuszem Rolke to przygoda życia, spotkanie z człowiekiem będącym świadkiem - i okiem - przemian społecznych w Polsce czasu PRL-u. Dla Tadeusza to szansa podzielenia się swoją wiedzą i umiejętnościami, a także zbudowania relacji ze światem współczesnym. Rozmowy o przysłonie, kadrach i czasach naświetlania z czasem ustępują coraz bardziej osobistym wyznaniom: o związkach z kobietami, miłości, słabnącym ciele. Film jest uniwersalną opowieścią o spotkaniu z drugim człowiekiem, a także słonecznym i nieśpiesznym obrazem Polski, dokumentem o magii i filozofii fotografowania, dojrzewaniu i odchodzących światach.

"Dom na głowie"
Odkrywane po latach filmy amatorskie z PRL urzekają swoją formą i niepowtarzalnym poczuciem humoru. Rzadko są to jednak filmy ukazujące życie poza sferą publiczną. We wczesnym okresie PRL kamera filmowa nie była powszechnie dostępnym sprzętem. Filmy z lat 1949-1966, odkryte w archiwum grafika i fotografa Wojciecha Zamecznika, są z tego punktu widzenia materiałem niezwykle cennym – zarówno pod względem estetycznym, jak i dokumentalnym. W niepokazywanych dotąd filmach czarno-białych i kolorowych, nakręconych przez Wojciecha Zamecznika na taśmie 16 mm i 8 mm, widzimy żonę, dorastających synów, ulubionego psa Figę oraz znajomych i współpracowników. Adam Palenta wykorzystuje wybór z ponad trzech godzin materiału filmowego Zamecznika, zdigitalizowanego przez Fundację Archeologia Fotografii. Ujęcia dokumentalne pokazywane są razem z pracami graficznymi oraz materiałem eksperymentalnym w niezmienionej formie. Interesującym obrazom towarzyszy muzyka Marcina Maseckiego.

Film nagrodzony na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Scenariusz i reżyseria: Adam Palenta / Zdjęcia: Wojciech Zamecznik / Muzyka: Marcin Masecki / Montaż: Agnieszka Glińska, Adam Palenta / 
Produkcja: Fundacja Archeologia Fotografii, 2014

Dziękujemy partnerom cyklu filmowego

 

SPOTKANIA

 


24.07 / Nie tylko o fotografii, czyli Orski i Bownik rozmawiają o tym, jakie znaczenie w fotografii ma teoria.

W przypadku twórczości każdego artysty znaczenie warsztatu jest oczywiste i zawsze wzbudza zainteresowanie, jednak często nasza ciekawość dotyczy tylko obszaru technicznego. Pytamy "jak?", a nie pytamy "dlaczego?". W procesie twórczym Witka Orskiego pojęcia związane z teorią fotografii, zagadnienia z zakresu filozofii, czy po prostu nazywanie własnych doświadczeń odgrywa bardzo ważną rolę.

Podczas spotkania porozmawiamy o tym, jakie znaczenie dla powstawania jego prac ma teoria oraz jak ważne jest dla niego sięganie zarówno po pojęcia już znane jak i po te wypracowane na nowo podczas pracy nad kolejnymi projektami. Skąd takie podejście do tworzenia? Co jeszcze ma wpływ na jego projekty, jak wygląda proces ich powstawania? O tym wszystkim oraz o kilku innych rzeczach będziemy rozmawiać 24 lipca na Placu Defilad.

termin: 24 lipca
godz.: 21.00
miejsce: Plac Defilad
gość: Witek Orski (wykładowca Akademii Fotografii, zobacz bio )
prowadzenie: Bownik (wykładowca Akademii Fotografii, zobacz bio)

 

 

25.09 Nie tylko Nowy Jork, czyli Kulbowski, Bochenek i Kinowska rozmawiają o fotografii ulicznej w regionie / "Eastreet".

Rozmowa o fotografii ulicznej - inna niż wszystkie dotychczasowe. Nie będziemy dyskutować o tym, jak wyglądają zdjęcia z Nowego Jorku czy Berlina, nie będziemy się zastanawiać nad definicjami. Zapraszamy do zapoznania się z tym, co ciekawego w fotografii ulicznej robią autorzy w Europie Środkowo-Wschodniej. W trakcie spotkania Kulbowski, Bochenek i Kinowska, kuratorzy projektu "Eastreet", zaprezentują dwie edycje wystawy. Czy fotografia uliczna się już kończy, czy ma się świetnie i trwa w najlepsze? Czy jest coś, co łączy wizualnie państwa, miasta naszego regionu świata, coś co da się rozpoznać w obiektywie? Czy możemy mówić o odmiennych niż na zachodzie inspiracjach? O tym wszystkim porozmawiamy 25 września na Placu Defilad. http://eastreet.eu/

termin: 25 września
godz.: 20:00
goście: Tomasz Kulbowski, Aleksander Bochenek
prowadzenie: Joanna Kinowska (wykładowca Akademii Fotografii, zobacz bio )

Tomasz Kulbowski:
Urodzony w 1975 roku. Przez długi czas mieszkał i pracował w Londynie oraz Sydney, po powrocie do Polski związał się z Lublinem. Zajmuje się szeroko rozumianym dokumentem, ale specjalizuje się w fotografii ulicznej. Interesują go przede wszystkim przejawy indywidualizmu w tłumie, styku przestrzeni publicznej i prywatnej, wzajemne relacje między przestrzenią publiczną i człowiekiem. Sam podkreśla, że stara się nie ingerować swoją obecnością w to, co fotografuje, ponieważ pociąga go zastana rzeczywistość, a nie ta będąca reakcją na jego obecność i widok aparatu fotograficznego. Tym właśnie motywuje wybór fotografii ulicznej jako metody pracy. Kulbowski jest stypendystą Prezydenta Miasta Lublin oraz pomysłodawcą i koordynatorem międzynarodowego projektu Eastreet, prezentującego fotografię uliczną krajów Europy Wschodniej. Był kilkukrotnie nagradzany i wyróżniany w Polsce i za granicą, m.in. na festiwalu Kolga w Gruzji oraz International Street Photography Award.

Aleksander Bochenek:
Fotograf dokumentalny, absolwent wydziału fotoreportażu w GrisArt Escola w Barcelonie. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz kolektywu KGF. Współtwórca Workshopx i Fundacji Babel Images. Wielokrotnie nagradzany w konkursach fotograficznych (m.in BZ WBK Press Photo). Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Joanna Kinowska:
Historyk sztuki, specjalizuje się w fotografii. Niezależna kuratorka wystaw fotograficznych. Wykładowca Akademii Fotografii. Redaktorka prowadząca http://miejscefotografii.blogspot.com/, autorka tekstów o fotografii (Foto, Digital Photographer Polska). Pracowała w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki oraz w Leica Gallery Warszawa. Opiekuje się pracownią fotograficzną i programami edukacyjnymi związanymi z fotografią w Służewskim Domu Kultury. Jurorka konkursów fotograficznych (GrandPressPhoto, Leica Street Photo, GrandPrix Fotofestiwalu). Kuratorka wielu wystaw związanych z fotografią uliczną, m.in. "Street Photography Now, Fotografia uliczna tu i teraz" oraz "Eastreet" (jako współkuratorka).

WARSZTATY

 


27.07 / Bezpłatne warsztaty dla seniorów

Robienie zdjęć wydaje się banalnie proste. Bierzemy aparat do ręki, nowy, stary, duży czy mały, naciskamy spust migawki i mamy wrażenie, że zdjęcia robią się same. Jednak efekty nie są takie, jakich oczekiwaliśmy - zdjęcia są rozmazane, za ciemne lub za jasne, źle wykadrowane, nieciekawe. Zdjęcie, które miało być pamiątką ze spędzonych wspólnie z rodziną świąt, ze spotkania z przyjaciółką, z popołudnia z wnukiem, czy z wycieczki nad morze zupełnie nam się nie podoba, nie oddaje atmosfery tej chwili. A przecież w naszej głowie wyglądało tak wspaniale!

Wszystkich tych, którzy chcieliby ujarzmić aparat, nauczyć się wykorzystywać jego funkcje, przyswoić kilka sztuczek, dzięki którym ich wspomnienia nabiorą kształtów i kolorów, zapraszamy do zgłoszenia się na bezpłatne warsztaty fotografii dla seniorów organizowane przez Akademię Fotografii na Placu Defilad. Żadna ważna chwila nie przemknie Wam już nie uwieczniona!

termin: 27 lipca (niedziela)
godz.: 15:00–19:00
miejsce: Plac Defilad
prowadzenie: Natalia Jamiołkowska

Na zgłoszenia czekamy do czwartku 24 lipca (do 23:59). Zgłoszenia przyjmujemy mailowo: martyna.mozdrzen@akademiafotografii.pl lub telefonicznie: 601 38 38 76. Zgłoszenie powinno zawierać: imię i nazwisko, rok urodzenia, telefon kontaktowy. O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń. Każdy uczestnik warsztatów będzie miał możliwość bezpłatnego wypożyczenia aparatu cyfrowego.

 


26.07 / Bezpłatne warsztaty fotografii ulicznej dla nastolatków

Zastanawialiście się kiedyś jak Bresson uchwycił człowieka przeskakującego kałużę? Czy oglądając zdjęcia Vivian Maier lub Elliotta Erwitta nie mogliście przestać myśleć o tym, że chcielibyście być jak oni? Czy mijając codziennie te same ulice zastanawiacie się, jak to się dzieje, że czasem dzięki zupełnie banalnym, zwyczajnym miejscom i momentom powstają najbardziej niezwykłe zdjęcia? Chcielibyście poznać sekrety fotografii ulicznej?

Zgłoście się na bezpłatne warsztaty fotografii ulicznej dla młodzieży organizowane przez Akademię Fotografii! Dowiecie się w jaki sposób powstały najsłynniejsze uliczne zdjęcia, kim byli twórcy, poznacie warsztat ich pracy. Po wstępie i części teoretycznej ruszymy na miasto z aparatem w ręku. Warsztaty zakończy omówienie powstałych prac.

termin: 26 lipca
(sobota)
godz.: 15:00–19:00
miejsce: Plac Defilad
prowadzenie: Natalia Jamiołkowska

Na zgłoszenia czekamy do czwartku 24 lipca (do 23:59). Zgłoszenia przyjmujemy mailowo: martyna.mozdrzen@akademiafotografii.pl lub telefonicznie: 601 38 38 76. Zgłoszenie powinno zawierać: imię i nazwisko, rok urodzenia, telefon kontaktowy. O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń. Każdy uczestnik warsztatów będzie miał możliwość bezpłatnego wypożyczenia aparatu cyfrowego.