Wybierz filię:
Warszawa
Kraków
OnLine

Jesteś tutaj: Kraków / Aktualności / Z życia szkoły /

Akademia na MFK 2013 | wydarzenia

Akademia Fotografii oraz Instytut Kultury Wizualnej zapraszają na wystawy, warsztaty i spotkania autorskie organizowane w ramach 11. edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie (16.05 - 16.06) oraz Krakow Photo Fringe.

Wszystkie warsztaty są bezpłatne. Wszystkie spotkania są otwarte.Zapisy na warsztaty są zakończone.

Wystawy są jeszcze otwarte! Dołącz do eventu na fb

WYSTAWY ABSOLWENTÓW I SŁUCHACZY AF W RAMACH SHOW OFFU

 

Aleksandra Loska - Nicość w środku

 

fot. Aleksandra Loska/ Kuratorka: Marika Zamojska
/ Galeria Łącznik, pl. Matejki 4/12
/ Wernisaż: 18.05.2013; 18:30
/ Otwarte: 18.05–14.06.2013;
wt-pt 14:00-17:00

Aleksandra Loska eksperymentuje nie tylko z fotograficznym medium, ale także z całą złożonością procesu ludzkiej percepcji. Projekt Nicość w środku nie opowiada historii, nie fabularyzuje zdarzeń, nie kreuje metafory rzeczywistości. O istocie obrazu decyduje z jednej strony forma – zbudowana z płaszczyzn, ograniczonej do szarości gamy kolorystycznej oraz światła, z drugiej zaś rzeczywisty model – scenografia skonstruowana z tektury, szkła, papieru.

We współczesnej młodej fotografii polskiej niewiele jest propozycji skupionych na abstrakcji i formalnym eksperymencie. Aleksandra Loska, budując analogową, abstrakcyjną przestrzeń, inteligentnie podważa prymat wirtualnego świata, digitalnych narzędzi i cyfrowej obróbki. Cykl Nicość w środku sprytnie, chciałoby się napisać, wodzi widza za nos, proponując jednocześnie piękną formę, w której pobrzmiewają echa modernizmu, minimalizmu oraz współczesnej architektury.

 

Anna Kieblesz - Wir

 

fot. Anna Kieblesz/ Kurator: Bownik
/ Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12
/ Wernisaż: 18.05.2013; 17:00
/ Otwarte: 18.05–14.06.2013;
pn-pt 15:00-19:00

Należy do artystek niespokojnych, jej podejście do fotografii cechuje swoboda i lekkość w łączeniu środków wyrazu, przy równoczesnym wnikliwym odczuwaniu własnej ścieżki. Dlatego w naturalny sposób pojawia się nakłuwanie, drapanie czy podgrzewanie obrazu, przy którym zaplanowała pracować. Ta praktyka artystyczna u Kieblesz ma charakter świadomych poszukiwań, tradycja eksperymentu w obszarze formy prowadzi artystkę do prywatnych odkryć.

Biorąc na warsztat archiwa domowe, pożyczone jej fotografie czy po prostu zrobione zdjęcia, otwiera horyzont labolatoryjnych doświadczeń i wrażliwość na surrealizm otoczenia. Dostrzeżemy tu i ektoplazmę spirytystyczną, i echa idei awangardowego filmu absolutnego. Wybór Anny Kieblesz na laureatkę ShowOFF podyktowany był odkryciem „Wir” w twórczości artystki. To rzadka i bezcenna właściwość.

 

 

Milena Natalia Soporowska - Pokoje Gościnne

 

fot. Milena Natalia Soporowska/ Kurator: Bownik
/ Galeria Trzecie Oko, ul. Bocheńska 5
/ Wernisaż: 17.05.2013, 16:30
/ Otwarte: 17.05–16.06.2013;
śr-pt 16:00-20:00
sb-nd 13:00-17:00

Pokoje gościnne Soporowskiej to kilkanaście fotografii przedstawiających muzealne wnętrza. Nie są to przestrzenie współczesne, autorka wybrała pocztówki, na których znajdują się typowe sale historyczne. Reprodukowane wnętrza poddane są analizie, nie „historyczno-sztucznej”, a wyłącznie barwnej. Kolekcja zbudowana jest z wykorzystaniem gestu wizualnego.

Do modelowych muzealnych ilustracji o barokowym czy manierystycznym charakterze doklejona została modernistyczna „narośl”. To rodzaj obiektu stworzonego w ramach analizy spektrum barwnego pocztówki, wykonanego z farby akrylowej. Te dwa doświadczenia estetyczne spotykają się w procesie reprodukcji – realizm historyczny z eksperymentem abstrakcyjnym. Wyróżnienie Mileny N. Soporowskiej w konkursie ShowOFF było oczywiste. Oprócz refleksji dotyczących estetyki i percepcji autorka wydaje się reprezentować inny sposoby wykorzystywania medium fotografii – pozafotograficzny. To realizacja błyskotliwa i wyrafinowana wizualnie.

Na finał wystawy, w poniedziałek 17 czerwca odbędzie się spotkanie z autorką, które poprowadzi Bownik - kurator wystawy. Zobacz szczegóły spotkania

WARSZTATY

 

Warsztaty dla dzieci – technika Mokry Kolodion z przedstawicielami Instytutu Technik Szlachetnych z Warszawy


/ 1 czerwca 2013, w godz. 11:00–17:00
/ Prowadzący: Łukasz Giętka
/ Akademia Fotografii, ul.Grodzka 60 || ul. Tomasza 17

Zapisy: mfk2013@akademiafotografii .pl, lub telefonicznie 665 987 787 do 29.05.2013 - zobacz szczegóły rekrutacji

Dolna granica wieku uczestnika: 8 lat. Warsztaty są bezpłatne.

Technika zwodnicza, zuchwała i przebiegle strzegąca swoich walorów przed fotografem, który musi stać się bardziej chemikiem niż artystą. Odwdzięcza się jednak tysiąckrotnie. Estetyką obrazu i niepowtarzalnym tańcem wad na szkle.

Całość wymyślonego procesu uczulania, naświetlania i wołania odbywala się na mokro. Fakt ten był zarówno przekleństwem nowej techniki, ale i też stanowił jej wyjątkowość. Wykonanie zdjęcia składa się z kilku etapów, które zazwyczaj musi wykonać sam fotograf, co powoduje, że staje się rzemieślnikiem ręcznie przygotowującym całe zaplecze techniczne i przeprowadza cały cykl fotograficzny.

W wyniku tej pracy, powstaje obraz na płycie szklanej.

Warsztaty składać się będą z prezentacji techniki fotografii wielkoformatowej z udziałem zaproszonych gości z Instytutu Technik Szlachetnych w Warszawie oraz przedstawienia XIX wiecznej fotograficznej techniki szlachetnej opartej na metodzie mokrego kolodionu - Ambrotypii. Druga część warsztatów to własnoręczne tworzenie zdjeć, zabawy ze światłem oraz wykonywanie odbitek.


Fotografia Mody z Szymonem Rogińskim


/ 1 i 2 czerwca 2013, w godz. 11:00–16:00
/ Prowadzący: Szymon Rogiński (wykładowca Akademii Fotografii)
/ Akademia Fotografii, ul.Grodzka 60 || ul. Tomasza 17 || plener

Zapisy: mfk2013@akademiafotografii .pl, na podstawie portfolio, do 27.05.2013 - zobacz szczegóły rekrutacji

Warsztaty są bezpłatne.

Dwudniowe warsztaty fotografii mody skierowane do osób, które chcą poznać kulisy pracy fotografa mody oraz proces tworzenia fotografii w tej konwencji.

Zajęcia podzielone na trzy moduły: w części teoretycznej przybliżą realia pracy w branży oraz kolejne etapy realizacji sesji. Następnie: sesja zdjęciowa z udziałem modelki i profesjonalnej ekipy odpowiedzialnej za make up, stylizację i fryzurę.

Uczestnicy będą obserwować realizację zdjęć przez prowadzącego, by następnie pod jego okiem samodzielnie pracować z modelką. Końcowym etapem będzie selekcja oraz omówienie zdjęć wykonanych przez uczestników podczas warsztatów.


Warsztaty z Andrzejem Kramarzem


/ 5,6,7,8,9 czerwca 2013
/ Prowadzący: Andrzej Kramarz (wykładowca Akademii Fotografii)
/ Akademia Fotografii, ul.Grodzka 60 || ul. Tomasza 17 || plener

Zapisy: mfk2013@akademiafotografii .pl, na podstawie portfolio, do 29.05.2013 - zobacz szczegóły rekrutacji

Warsztaty są bezpłatne.

Ile historii może kryć się w jednym zdjęciu? Odpowiedź, którą podpowiada intuicja, to: przynajmniej trzy – historię osoby lub obiektu na nim uwiecznionej, tej, która zdjęcie wykonała, wreszcie tej, która patrzy, interpretuje. Uczestnicy warsztatów z Andrzejem Kramarzem będą mieli okazję opowiedzieć poprzez zdjęcia o temacie, kwestii, problemie, który ich osobiście nurtuje. 
Nauczą się, jak edytować fotografie, by opowieści tej nadać właściwy rytm i dramaturgię, a następnie przeistoczyć w formę – wystawę, książkę, materiał prasowy – atrakcyjny dla odbiorcy. 


Każdy wykona swój własny cykl fotograficzny. Indywidualnym pracom nad materiałem będą towarzyszyły zajęcia w grupie (wartość pokładamy w wymianie odmiennych punktów widzenia). 


Indywidualna praca w terenie każdorazowo poprzedzona będzie wykładem, rozmową, prezentacją fotografii i ich analizą. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z różnymi postawami artystycznymi poprzez przybliżenie wybranych nurtów fotografii zarówno w perspektywie historycznej, jak i współczesnej. 
Kwestie estetyczne rozpatrywane będą w połączeniu z refleksją na gruncie antropologii obrazu.Szczegóły rekrutacji na warsztaty

W tytule wiadomości prosimy o podanie warsztatów, w których chcielibyście wziąć udział, a w treści wiadomości imię, nazwisko, wiek, adres e-mail i numer telefonu.

Jeśli wymagane jest portfolio, prześlij do 10 zdjęć w formacie .jpg, spakowane w jednym pliku nieprzekraczającym 10 MB. Załącz także opis projektu który chcesz realizować podczas warsztatów (dotyczy jedynie warsztatów z Andrzejem Kramarzem).


Spośród nadesłanych zgłoszeń, wykładowcy wybiorą 10 osób, które zaprosimy do udziału w poszczególnych warsztatach. Lista uczestników zostanie ogłoszona na fanpejdżu Akademii Fotografii

 

SPOTKANIA AUTORSKIE - KRAKOW PHOTO FRINGE

 

Spotkanie z cyklu ‘Contemporary fashion’ z Baron Magazine/ 24 maja 2013, 17:00– 19:00
/ Goście: Ché Zara Blomfield ( założycielka Baron Magazine), Matthew Holroyd ( art consultant Baron Magazine)
/ Akademia Fotografii ul. Tomasza 17 (piętro III, nad kawiarnią Camelot)

Baron Magazine to założony w Londynie magazyn modowy, który swoją stylistykę oraz specyfikę tematyczną buduję wokół pojęcia erotyzmu oraz jego kontekstów kulturowych. W debatach oraz branży modowej estetyka magazynu oraz umieszczane w nim treści zyskały miano ‘the art of pornography’.

Warsztaty będą składały się prezentacji Baron Magazine, dyskusji dotyczącej kierunku i struktury magazynu oraz debaty dotyczącej kształtu ‚Contemporary fashion‘ w chwili obecnej.


Spotkanie z Mateuszem Sarełło, autorem książki 'Swell', absolwentem Akademii Fotografiifot. Mateusz Sarełło/ 25 maja 2013, godz. 18:00
/ Gość spotkania: Michał Łuczak
/ Prowadzący: Krzysztof Pacholak
/ Akademia Fotografii ul. św. Tomasza 17 (piętro III, nad kawiarnią Camelot)

Droga.
Zima.
Brak.
Brak wszystkiego co ważne.
Staram się myśleć o "drodze". Nie udaje się. Jestem kompletnie wyczerpany.
W sumie jadę tylko ze względu na pogodę. Perspektywa wiatru, śniegu i moich błysków na plaży nie dawała mi zasnąć. Poza tym boję się kilku dni myślenia tylko o Niej, a tak będę miał Bałtyk. Mój Bałtyk. Zamiast.

Miał to być projekt dokumentalny o Morzu Bałtyckim. Powstał więc plan, przemyślana forma, zakreślone na mapie miejsca, które trzeba odwiedzić, ale czasem nie warto niczego planować. ”Swell” to historia o rozstaniu i nieakceptowanej samotności. O powrotach do tych samych miejsc, wspomnieniach, które nie dają spokoju i ostatecznie, o ukojeniu.  Ta książka to rozdział z życia wielu z nas.

Po rozmowie i prezentacji multimedialnej będzie można kupić podpisany egzemplarz książki ”Swell”.

Wydawcą książki jest Instytut Kultury Wizualnej, który prowadzi Akademię Fotografii w Warszawie i Krakowie.

Mateusz Sarełło (ur. 1978, Warszawa)
Absolwent Akademii Fotografii w Warszawie. Członek agencji Napo Images (Napo Mentor Program). Członek Spółdzielni Dokumentalnej. Współpracownik (jako asystent kuratora) Instytutu proFotografia w Poznaniu. Nagradzany i wyróżniany w wielu konkursach, m.in.: FotoWeekDC International Awards, PDN Photo Annual, Prix de la Photographie Paris, International Photography Awards, FotoVisura Grant oraz International Photography Festival Organ Vida Prize. Finalista Lucie Foundation Scholarship i Grand Press Photo.

Wystawiał m.in. podczas Chobi Mela International Fesitval of Photography w Bangladeszu oraz FotoWeekDC w Waszyngtonie, w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie (Miesiąc Fotografii w Krakowie), Karas Gallery w Zagrzebiu (International Photography Festival Organ Vida), Galerii Pauza w Krakowie, Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, Leica Gallery w Warszawie, Galerii Obok ZPAF w Warszawie, Gallery of Photography w Dublinie, Gallery Nine w Belfaście, Splashlight Studios w Nowym Jorku. Publikacje m.in. w Lens Culture, GUP Magazine, PDN – Photo District News, Here, Blow Magazine, Flip Magazine, 5klatek, Doc! Photo Magazine i Private Photo Review.

Dołącz do wydarzenia na Facebook'u - Mateusz Sarełło - Swell

 

Spotkanie autorskie z Michałem Łuczakiem, wykładowcą Akademii Fotografii, kuratorem publikacji 'ID'/ 26 maja 2013, godz. 16:00
/ Akademia Fotografii Tomasza 17 III piętro (nad kawiarnią Camelot)

Poruszane tematy:
- specyfika warsztatów fotoreportażu
- krótkie prezentacje zamieszczonych w książce projektów
- idea fotoreportażu / techniki stosowane w pracy fotoreportera
- narracja a odzworowanie rzeczywistości

Ideą spotkania jest dyskusja o pracy fotoreportera, technikach patrzenia,
sposobie konstruowania kadru.

Spotkaniu towarzyszyć będzie slideshow złożony z fotografii prezentowanych w książce. Autorami zdjęć są absolwenci Warsztatów Fotoreportażu w Akademii Fotografii.

Po rozmowie i prezentacji multimedialnej będzie można kupić podpisany egzemplarz książki 'ID'.

Polecamy także Behind the Lens, spotkanie z nową hiszpańską fotografią, 19 maja, godz. 17:00 - więcej info

Więcej festiwalowych wydarzeń znajdziesz w kalendarium festiwalu. Więcej o imprezach towarzyszących w ramach Krakow Photo Fringe znajdziesz na stronie projektu.