Akademia Fotografii na MFK 2015

Na skróty: Warsztaty / Wystawy / Spotkania

 

 


Otwarte spotkania

 

Prezentacja książki Halfway Patryka Karbowskiego

Prowadzenie: Maciej Bujko
Data: 06.06, godz. 17.00
Miejsce: Akademia Fotografii, ul. Św. Tomasza 17, Kraków

Spotkanie wokół książki Halfway z autorem – Patrykiem Karbowskim (absolwentem oraz wykładowcą Akademii Fotografii) oraz projektantką – Martyną Wyrzykowską.

Średniej wielkości miasto w centrum Polski, w połowie drogi pomiędzy górami a Morzem Bałtyckim. Ani bogate, ani biedne, z historią typową dla przemysłowej stolicy regionu, której rozkwit przypadł na okres komunizmu i odszedł w zapomnienie po roku 1989. Takie miejsca ewoluują w szczególny sposób. Dzięki zaawansowanej technologii i funduszom z Unii Europejskiej zmienia się wygląd miejsc i ludzi. Nadal jednak miasto i jego mieszkańcy są specyficzną mieszanką przeszłości, z której się wywodzą i nowoczesności, na którą wpływ ma lokalna mentalność. Tkwią w stanie zawieszenia pomiędzy teraźniejszością a przeszłością, pomiędzy wschodem a zachodem, pomiędzy tu i teraz.

Dołącz do wydarzenia na fb

 

/ fot. Patryk Karbowski

 


Wystawy

 

Zderzenie konfliktów - wystawa zbiorowa

Autorzy: studenci i absolwenci Akademii Fotografii w Krakowie i Warszawie - Michał Czech, Denis Didenko, Natalia Dovha, Paweł Grabarek, Antonina Gugała, Aneta Jałocha, Katarzyna Krótki, Maciej Narożny, Konstancja Nowina Konopka, Maciej Ozga, Krzysztof Racoń, Milena Soporowska , Andrzej Woźniakiewicz, Michał Zieliński
Wystawa: 14.05-14.06
Kurator: Jakub Bors
Wernisaż: 14.05 o godz. 21.00
Miejsce: Forum Przestrzenie, ul. Marii Konopnickiej 28, Kraków

Ekspozycja jest próbą spojrzenia na pojęcie konfliktu w całej jego dynamice i wieloznaczności. Konflikt zazwyczaj bywa rozumiany jako zderzenie przeciwstawnych postaw, napędzające dalsze działania lub wywierające trwałe piętno. Może niszczyć, jak również, przez rozpad, stawać się początkiem nowego.

Młodzi fotografowie dostrzegają konflikt w wielu odległych obszarach: w krajobrazie, architekturze, w społeczeństwie, w innym człowieku, lub - bardzo blisko - we własnym wnętrzu. Może się on też przejawiać jako zapis prostego mechanicznego gestu, zniszczenia kliszy.

Dołącz do wydarzenia na fb

Prace zaprezentowane na wystawie odzwierciedlają wielość współczesnych strategii fotograficznych: fotografia personalna, portret kreacyjny, fotoreportaż, typologiczny dokument, dokument subiektywny, fotograficzny esej, fotografia konceptualna.

Forma ich prezentacji inspirowana jest ekspozycjami Wolfganga Tillmansa. Układ zdjęć pozbawiony sztywnej hierarchii, imitujący efekt zderzenia i rozbicia pozwoli widzom spojrzeć na konflikt jako pojęcie niejednoznaczne, otwierające na rozważania i poszukiwania artystyczne.

/ fot. Michał Czech


All That We See or Seem – Dorotka Kaczmarek / ShowOFF

Autorka: Dorotka Kaczmarek, absolwentka Akademii Fotografii / Kurator: Igor Omulecki
Wystawa:16.05-14.06
Wernisaż: 16.05.2015, 19:00
Miejsce: Skład Długa, ul. Długa 72, Kraków

Projekt All That We See or Seem Dorotki Kaczmarek krzyczy mi w twarz: „nie wiesz, nie rozumiesz”. Siłą wprowadzany jestem w świat filozofii czystego doświadczenia, gdzie funkcjonują tylko barwa, układy przestrzenne i czasowe.
„[…] jeśli zanalizujemy to, co nazywamy światem zewnętrznym, to przekonamy się, iż jest on tylko zespołem treści świadomych, niczym więcej. Zachodzi nierozerwalny związek między świadomością a przedmiotem, jaźnią a światem: nie ma i nie może być przedmiotu, który nie byłby przedmiotem świadomości, tak samo jak nie ma świadomości, która by nie była świadomością jakiegoś przedmiotu […]”[1].
Za kilka lat stylistyka prac Kaczmarek będzie prawdopodobnie już całkowicie oswojona i opisana. Teraz patrzę na to, czego jeszcze nie uśmierciłem wiedzą. I cieszę się tą chwilą, bo rzadko się to zdarza.
„[…] wyobrażenia moje są równie realne jak ja sam […]”[2].

[1] W. Tatarkiewicz, Historia filozofii, t. 3, Warszawa 2003, s. 102 [2] Ibidem.

Dorotka Kaczmarek (ur. 1990, Gdańsk) Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i Akademii Fotografii w Warszawie. W swoich pracach bada możliwości fotograficznego medium, głównie przy użyciu cyfrowej manipulacji. Poszukuje nieoczywistych zestawień faktur i przedmiotów, chętnie posługuje się iluzją i deformacją.

 

/ fot. Dorotka Kaczmarek, Bez tytułu 4, z cyklu All That We See or Seem, 2015. © Dorotka Kaczmarek. Dzięki uprzejmości artystki

 


Bezpłatne warsztaty

 

Warsztaty architektury i pejzażu miejskiego - Interwencje

Prowadzący: Maciej Stępiński, wykładowca Akademii Fotografii
Data: 6-7.06 (sob-ndz) w godz.: 10:00-16:00
Miejsce: Akademia Fotografii Kraków, ul. Św. Tomasza 17

Warsztaty obejmą wykład oraz omówienie zgłoszonych przez uczestników portfolio. Kolejną częścią będą zajęcia praktyczne polegające na określeniu, odnalezieniu oraz sfotografowaniu miejsc, w których współczesna architektura zastępuje miejsca historyczne czy puste przestrzenie. Warsztaty zakończą się wspólną dyskusją oraz oceną najciekawszych prac. Rozrastające się miasto pochłania tereny pejzażu naturalnego, lub transformuje istniejące miejsca, nadając im nowe funkcje. Interwencja często przebiega dyskretnie i integruje się z istniejącym otoczeniem. Ale coraz częściej jest brutalną ingerencją, która burzy dotychczasowy ład architektoniczny.

Maciej Stępiński – artysta, miłośnik motoryzacji i sadownictwa. Absolwent ASP w Warszawie oraz École Nationale Supérieure de la Photographie w Arles, obecnie także wykładowca fotografii współczesnej, doktorant na wydziale Sztuki Mediów i Scenografii ASP w Warszawie oraz wykładowca Akademii Fotografii.

ZAPISY

Warsztaty są bezpłatne, obowiązują zapisy - zainteresowani proszeni są o przesłanie przesłanie do 22.05 zgłoszenia i swojego portfolio na adres: warsztaty.photomonth@akademiafotografii.pl. Prosimy o wpisanie „Warsztaty Interwencje - Photomonth” w tytule maila. Osoby, które zakwalifikują się do udziału w warsztatach zostaną powiadomione mailowo 29.05.

/ M. Stepinski / Trasa / 2013 / Odbitka lambda na drewnie, wym. 100x65 cm (1/5)


Warsztaty fotografii reklamowej

Prowadzący: Mateusz Luzar, wykładowca Akademii Fotografii
Data: 6-7.06 (sob-ndz) w godz.: 10:00-16:00
Miejsce: 1 dzień: Akademia Fotografii Kraków, ul. Św. Tomasza 17 / 2 dzień: Akademia Fotografii Kraków, ul. Grodzka 60/9a

Warsztaty obejmą wykład poruszający tematy takie jak: rynek fotografii reklamowej, pracę w zespole, oświetlanie planu zdjęciowego w studio (charakterystyka rodzajów światła; pomiar światła zastanego, ciągłego i wyładowczego; końcówki modelujące; kontrola światłocienia; kontrola i separacja poszczególnych części planu; praca z wieloma lampami). Kolejna część warsztatów obejmie przeprowadzenie profesjonalnej sesji reklamowej oraz późniejszą postprodukcję.

Mateusz Luzar - fotograf reklamowy, oświetleniowiec, wykładowca Akademii Fotografii, właściciel STUDIA DACH. Jego sesje były publikowane w takich magazynach jak: „Elle”, „InStyle”, „Cosmopolitan”, „Lounge”.

 

 

ZAPISY

Warsztaty są bezpłatne, obowiązują zapisy - zainteresowani proszeni są o przesłanie do 22.05 zgłoszenia i swojego portfolio na adres: warsztaty.photomonth@akademiafotografii.pl. Prosimy o wpisanie „Warsztaty fotografii reklamowej - Photomonth” w tytule maila. Osoby, które zakwalifikują się do udziału w warsztatach zostaną powiadomione mailowo 29.05.

/ fot. Mateusz Luzar


Warsztaty Street Photo

Prowadzący: Jarosław Praszkiewicz, wykładowca Akademii Fotografii
Data: 7.06 w godz.: 10:00 – 16:00
Miejsce: Akademia Fotografii Kraków, ul. św. Tomasza 17

Warsztaty rozpoczną się od krótkiego wprowadzenia na temat fotografii ulicznej. Kolejna część obejmie zajęcia praktyczne w przestrzeni miejskiej. Warsztaty zakończą się omówieniem oraz dyskusją na temat wykonanych zdjęć.

Jarosław Praszkiewicz – Wykładowca Akademii Fotografii, doświadczony fotoreporter prasowy. Współpracuje między innymi z agencją Associated Press. Jego zdjęcia ukazywały się w Polityce, Wprost, Gazecie Wyborczej, New York Times czy The Times.

 

 

 

ZAPISY

Warsztaty są bezpłatne, obowiązują zapisy - zainteresowani proszeni są o przesłanie do 29.05 zgłoszenia na adres: warsztaty.photomonth@akademiafotografii.pl. Prosimy o wpisanie „Warsztaty Street Photo - Photomonth” w tytule maila. Wylosowane osoby zostaną powiadomione mailowo 1.06.

/ fot. Jarosław Praszkiewicz


Warsztaty dla dzieci - Luksografia

Prowadzący: wykładowca Akademii Fotografii
Data: 31.05 w godz.: 12:00-16:00
Miejsce: Akademia Fotografii Kraków, ul. Grodzka 60/9a

Dowiadujemy się jak wywołuje się zdjęcia z klasycznego aparatu, jak pracuje się w ciemni. Czyli jak powstawały zdjęcia, gdy nie było komputerów. Jak wywoływało się film, jak z niego przekładało się zdjęcia na papier. Będziemy mieć okazję zwiedzić prawdziwą ciemnię, zobaczyć jak działa powiększalnik, a nawet wywołać swoje zdjęcie, zrobione metodą luksografii.

 

 

 

 

ZAPISY

Warsztaty są bezpłatne, o udziale decyduje kolejność zgłoszeń - zainteresowani proszeni są o przesłanie zgłoszenia do 22.05 na adres: warsztaty.photomonth@akademiafotografii.pl. Prosimy o wpisanie „Warsztaty dla dzieci - Photomonth” w tytule maila. Osoby, które zakwalifikują się do udziału w warsztatach zostaną powiadomione mailowo 25.05

/ fot. Mateusz Sarełło


Warsztaty animacji poklatkowej

Prowadzący: Agnieszka Szuścik, wykładowca Akademii Fotografii
Data: 6-7.06 (sob-ndz) w godz.: 10:00-16:00
Miejsce: Akademia Fotografii Kraków, ul. Grodzka 60/9a

Warsztaty animacji poklatkowej to wspólne tworzenie krótkiego filmu najbardziej magiczną z technik warsztatowych. Uczestnicy wysłuchają wykładu, obejrzą najlepsze animacje poklatkowe wszechczasów i ostatnich lat i wreszcie wspólnie, od początku do końca, stworzą animowaną formę audiowizualną za pomocą… aparatu fotograficznego.

Agnieszka Szuścik, doktorantka PWSFTviT w Łodzi. Wykładowczyni Akademii Fotografii. Studiowała fotografię w Łódzkiej PWSFTviT, montaż filmowy w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz komunikację społeczną na filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim. Jej prace można było zobaczyć m.in. w TVP Kultura, na Camerimage, Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, Festiwalu Dwa Brzegi czy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Szuka styku sztuki, współczesnych mediów oraz specyfiki kultury cybernetyczno-konsumpcyjnej.

ZAPISY

Warsztaty są bezpłatne. Zainteresowani proszeni są o przesłanie do 29.05 zgłoszenia na adres: warsztaty.photomonth@akademiafotografii.pl. Prosimy o wpisanie „Warsztaty animacji poklatkowej - Photomonth” w tytule maila. Wylosowane osoby zostaną powiadomione mailowo 1.06.

/ autorka animacji - Agnieszka Szuścik

Dołącz do wydarzenia na fb