Jesteś tutaj: Warszawa / Wykładowcy / Michał Owerczuk

Michał Owerczuk

Wychowało mnie Geffen Records, Cartoon Network i Hollywood, dlatego w swojej pracy skupiam się przede wszystkim na mainstreamowej kinematografii amerykańskiej. Kocham kino i fotografię, a połączenie tego z muzyką sprawiło, że zacząłem robić teledyski. Tak przerodziło się to w hobby, które pozwalało mi na ucieczkę od codzienności pracy w telewizji, a gdy skończyłem szkołę filmową stało się moim zawodem.

Od ponad 20 lat staram się oglądać 1 film dziennie, a jak nie mam siły czy czasu to przynajmniej posłuchać filmu co sprawia, że mogę w myślach budować sobie sceny lub odwzorowywać sceny już powstałe z moich ulubionych filmów. Przez kilka lat mieszkałem za granicą w USA, Kanadzie, w Kambodży i w Wietnamie. Po powrocie z Azji obroniłem się na 5 w szkole filmowej i zacząłem pracować w zawodzie.

Tworzę dokumenty, chociaż chciałbym mieć możliwość robić również pełnometrażowe filmy fabularne. W czerwcu 2020 debiutowałem z pierwszym w europie pełnometrażowym filmem dokumentalnym o fenomenie esportu “League of Legends – Więcej niż gra” widziało ponad 400tys na samym YouTube. Czasami występuję przed kamerą.

Wykształcenie:

Amerykanista i reżyser filmowy, ukończył również studia podyplomowe oraz kursy w USA i Kanadzie.

Specjalizacja:

Film dokumentalny

Nagrody:

Nagroda specjalna na festiwalu Script Fiesta 2019 za scenariusz serialu telewizyjnego “Sezon Życia”.
Nagroda DNWN za scenariusz filmu krótkometrażowego “2nd Class”.
W 2018 roku zostałem wpisany do grona zasłużonych absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Działalność dodatkowa (poza AF):

Prowadzę audycję radiową i podcast o tematyce filmowej “(nie)Poprawna Kronika Filmowa”, działam na rzecz Weteranów WP i misji ONZ, piszę scenariusze i prowadzę warsztaty scripdoctoringu. Ostatnio tworzyłem Katedrę Reportażu i Dokumentu na jednej z dolnośląskich państwowych uczelni wyższych, gdzie będę miał prowadzić eksperymentalne warsztaty. Od 4 już lat pracuje nad moim autorskim filmem dokumentalnym “Cambodjana” o Weteranach misji ONZ w Kambodży, w tym roku dodatkowo nad filmem artystycznym “As mad as a hatter” kręconym w Londynie, a w wakacje zacząłem pracę na zlecenie nad amerykańską serią dokumentalną dla dużej platformy streamingowej.

Ostatnio piszę też opowiadania i reportaże. W marcu ukazało się moje opowiadanie na podstawie filmu "2nd Class" w albumie fotografii Thomasa Bratha "A picture worth 1000 words", w maju 2021 wydane zostało moje 20stronnicowe opowiadanie “Once Upon a Time i Geedywood”, a w sierpniu ukaże się reportaż “Białoruski Matrix”, który napisałem do książki “Partyzanci – dziennikarze na celowniku Aleksandra Łukaszenki”. To publikacja stworzona za inicjatywą Arlety Bojke.

Opis zajęć prowadzonych w AF:

Zajęcia prowadzone w AF tworzyłem z myślą o praktycznych rozwiązaniach, które pozwolą zrozumieć i domowymi sposobami stworzyć film. Podczas kursu studenci przechodzą przez cały etap produkcji krótkiej formy wideo od pomysłu, przez scenariusz, preprodukcję, pracę z aktorem i zdjęcia, aż do montażu i premiery własnego wideo. Daje to im niepowtarzalną możliwość w krótkim czasie stworzenia i pracy w ekipie oraz zasmakowania życia ‘na planie’.