Wybierz filię:
Warszawa
Kraków

Jesteś tutaj: Kraków / Aktualności / Polecamy /

Non-fiction / festiwal reportażu

 

23–26 czerwca w przestrzeniach Małopolskiego Ogrodu Sztuki odbędzie się pierwsza edycja festiwalu reportażu NON-FICTION. Mnóstwo gości, pokazy filmów, emisje reportaży radiowych oraz wystawy fotografii – wszystko w ramach czterech dużych sekcji programowych: literatura, film, fotografia i radio. To jedyny festiwal w Polsce w całości poświęcony reportażowi.

Krzysztof Miller – „Granice”
Krzysztof Miller to legenda fotoreporterażu wojennego. W ciągu ostatnich 25 lat fotografował niemal wszystkie konflikty zbrojne na świecie oraz wydarzenia historyczne. Robił zdjęcia m.in. w Afganistanie, Czeczenii, Afryce. Dokumentował przewrót w Rumunii, wojny w Gruzji i Bośni, trzęsienie ziemi w Iranie, Aksamitną Rewolucję w Czechosłowacji. W 2000 roku jest jurorem World Press Photo. Autor książki „13 wojen i jedna. Prawdziwa historia reportera wojennego”. Przez wiele lat razem z Wojciechem Jagielskim tworzył relacjonujący konflikty zbrojne reporterski duet „Gazety Wyborczej”.

Przez cały czas trwania festiwalu będzie można oglądać Granice – wystawę fotografii Millera. W czwartek (23 czerwca) odbędzie się spotkanie z fotoreporterem połączone z pokazem zdjęć oraz projekcją filmu „W oku Boga” Wojciecha Królikowskiego przedstawiającego sylwetkę fotoreportera. Krzysztof Miller będzie także jednym z uczestników panelu dyskusyjnego „Sęp i dziecko”.

Michał Zieliński – „Konflikt wewnętrzny”
Michał Zieliński dokumentował najważniejsze konflikty ostatnich lat. Był naocznym świadkiem wydarzeń w Syrii, Palestynie czy na Ukrainie. Na zdjęciach, robionych na pierwszej linii frontu, uwiecznia prawdziwe oblicze wojny i pokazuje, jak na tych terenach wygląda codzienne życie. W ubiegłym roku jego zdjęcie zajęło pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie NATO Photo Contest 2015.

„Konflikt wewnętrzny”, wystawę fotografii Zielińskiego, będzie można oglądać do końca NON-FICTION. Fotograf weźmie także udział w dyskusji „Sęp i dziecko”.

„Sęp i dziecko”. Rozmowa polskich fotoreporterów o granicach w fotografii dokumentalnej

Słynne zdjęcie Kevina Cartera będzie pretekstem do dyskusji o etyce pracy fotoreportera. Jak ocenić Cartera? Gdzie postawić etyczną granicę fotografii dokumentalnej? Odpowiedzi na te pytania spróbują znaleźć uczestnicy rozmowy: Krzysztof Miller, Michał Zieliński, Maciej Nabrdalik i Maksymilian Rigamonti. Dyskusja w piątek (24 czerwca) o godz. 17:00 w PAUZA IN GARDEN.

Festiwal NON-FICTION jest pierwszym w Polsce wydarzeniem dedykowanym w całości reportażowi. Udział w festiwalu jest bezpłatny.

Szczegóły www.festiwalnonfiction.pl