Wybierz filię:
Warszawa
Kraków
OnLine

Jesteś tutaj: Warszawa / Aktualności / Z życia szkoły /

AF na MFK 2012

Akademia Fotografii oraz Instytut Kultury Wizualnej zapraszają na wystawy, warsztaty i spotkania autorskie organizowane w ramach 10. jubileuszowej edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie (17.05 - 17.06.2012).

Przejdź do: warsztatów / spotkań autorskich

Wystawy:

 

DaDo

wernisaż 26.05 (sobota) godz. 19:00
Pauza, ul. Floriańska 18/3, I piętro
Wystawa: 17.05.2012 – 15.06.2012
Kurator: Igor Omulecki

Słuchacze AF uczestniczący w projekcie: Wiola Kosz, Piotr Szapel, Michał Chrząstek, Karolina Kamycka, Jan Gientka, Asia Świeczkowska, Aleksandra Popis, Anna Kieblesz, Karolina Osmolska, Natalia Kicińska, Anna Palusińska, Antonina Gugała, Marek Idzikowski, Anna Karwowska, Mateusz Bocian, Anna Wiącek, Marek Walkowiak. 

Patrzymy tam, gdzie często nic nie widzimy, nie starając się tego zrozumieć. Wystawa „Dado” to eklektyczna i osobista kombinacja obrazów fotograficznych wykonanych przez wielu autorów, w odmiennych technikach i tematyce. Jest efektem spotkań i warsztatów eksperymentalnych studentów Akademii Fotografii z Igorem Omuleckim.

"Motywy i tematy wybierane przez twórców biorących udział w wystawie oscylują często wokół popularnego obecnie nurtu fotografii intymnej. Aparat fotograficzny staje się w ich rękach narzędziem dokumentacji prywatnych sytuacji, a także stymulatorem, prowokującym do wygłupów i teatralnych scen. Liczne fotografie ukazują pozbawione idealizacji ciało, umykające restrykcyjnym ramom artystycznej konwencji aktu. Owej „niewyidealizowanej” cielesności towarzyszą niedoskonałości fotograficznych obrazów, w których czasem pojawiają się celowe niedociągnięcia w oświetleniu, kompozycji. Ponadto fotografowane postacie nierzadko usytuowane są w równie zaniedbanych i dalekich od ideału przestrzeniach.

(…) szpara w pniu drzewa, fragment poroża, pofałdowana pościel, tęczowy ślad benzyny na kostce brukowej, zamarznięta i spękana kałuża. Wraz z innymi zdjęciami składają się one w zestaw luźnych notatek ze świata, czy też wyrwanych z kontekstu śladów, zaobserwowanych przez fotografa, uważnie i wnikliwie przyglądającego się najbliższej mu rzeczywistości. Owe wizualne notatki kształtują również wrażliwość odbiorców, zaskoczonych odmiennością spojrzenia i fotograficzną przemianą banalnego w niezwykłe."

Sekcja ShowOFF

Mateusz Sarełło (absolwent Akademii Fotografii) - Martwa fala
Kuratorzy: Michał Łuczak & Adam Pańczuk
Muzeum Inżynierii Miejskiej
ul. św. Wawrzyńca 15
Wernisaż: 17.05.2012; 19:00
Wystawa czynna: 17.05-17.06.2012

Droga.
Zima.
Brak.
Brak wszystkiego co ważne.
Staram się myśleć o "drodze". Nie udaje się. Jestem kompletnie wyczerpany. W sumie jadę tylko ze względu na pogodę. Perspektywa wiatru, śniegu i moich błysków na plaży nie dawała mi zasnąć. Poza tym boję się kilku dni myślenia tylko o Niej, a tak będę miał Bałtyk. Mój Bałtyk. Zamiast.

Martwa fala to historia o rozstaniu i nieakceptowanej samotności. O powrotach do tych samych miejsc i wspomnieniach, które nie dają spokoju. Początkowo miał być projekt dokumentalny o Morzu Bałtyckim. Powstał więc plan, przemyślana forma, zakreślone na mapie miejsca, które trzeba odwiedzić. Zdjęcia powstawały podczas wspólnych wyjazdów. Chwilę później było już ostatnie wspólne zdjęcie – i portret na zniszczonym przez laboranta negatywie. Projekt przestał się liczyć, a wizyty nad morzem były już tylko ucieczką od codzienności. Z pierwszych podróży zostało kilkanaście kolorowych „widokówek”. To one są początkiem tej historii. Końca jeszcze nie ma. Jesteśmy gdzieś w połowie drogi.



Ola Walków (absolwentka Akademii Fotografii) - Mam 22 lata i prawie rzucił mnie chłopak
Kuratorzy: Zuza Krajewska & Bartek Wieczorek
Fundacja WyspART
ul. Mikołajska 4, piętro I / 1st Floor
Wernisaż: 19.05.2012; 18:00
Wystawa czynna: 17.05-17.06.2012

Z Olą Walków rozmawiają Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek

Będę teraz mówić prostymi zdaniami, nie będę filozofować. Nie o to chodzi. Ej, nigdy nie myślałam, że będę z wami rozmawiać na skajpie. Dlaczego zdecydowałam się na dokumentację fotograficzną zabiegu zmniejszenia biustu? To był ciężki okres w moim życiu i oprócz tego, że to było wtedy dla mnie ucieczką od tego, co boli, że leci krew, że nie mogę się wyprostować, mam w sobie sączki, dreny i inne takie rzeczy, obce, dla mnie to była terapia, te zdjęcia to była terapia. Pierwsze co przyszło mi na myśl, to piękno. Intuicyjnie czułam, że to mi się przyda. Nazwałam to wtedy pięknem, bo tak to czułam. Piękno brutalne. Ale po co to zrobiłam, nie wiem.

Spotkania autorskie:

 

Premiera książki "Private Property"

pod redakcją Rafała Milacha
02.06 (sobota) godz. 18:00 (spotkanie otwarte)
Kino18, ul. Floriańska 18/5, II piętro
Prowadzący: Anna Theiss


Słuchacze AF uczestniczący w projekcie: Hubert Worobiej, Piotr Andruszkiewicz, Wojciech Marzec, Aleksandra Gach, Marcin Grabowiecki, Marta Zgierska.

„Private Property” to publikacja fotograficzna prezentująca sześć projektów fotografów młodego pokolenia, powstałych pod opieką uznanego fotografa Rafała Milacha podczas Warsztatów Fotoreportażu i Fotodokumentu prowadzonych w Akademii Fotografii. Punktem wspólnym projektów jest temat relacji człowieka z bliską mu przestrzenią.

Jak pisze Anna Theiss we wstępie do książki: „Domy w wielu obszarach miejskich całego świata istnieją dzisiaj po to, aby chronić swoich mieszkańców, a nie po to, by integrować ludzi ze społecznością” – pisał Zygmunt Bauman w klasycznej analizie tego, w jaki sposób ludzie współistnieją ze sobą – w książce „Razem osobno”.

Rafał Milach i studenci z warszawskiej Akademii Fotografii wychodzą w tych obserwacjach krok dalej – pokazują przedłużenia domu. Zamiast klasycznych struktur domu, w kadrach zamknęli obrazy szklarni, garaży, przystanków. To, co znalazło się na fotografiach, można by nazwać „post-domami”. Publikacja została wydana przez Instytut Kultury Wizualnej.


Premiera książki Patryka Karbowskiego "Nowi Polacy"



25.05 (piątek) godz. 19:00 (spotkanie otwarte)
Akademia Fotografii, św. Tomasza 17
Prowadzący: Adam Mazur, Patryk Karbowski

Książka Patryka Karbowskiego, absolwenta i wykładowcy Akademii Fotografii to dokumentalna opowieść autora o współczesnych gimnazjalistach pochodzących z klasy średniej i wyższej, urodzonych po 1989 roku, nie pamiętających burzliwego okresu pierwszej połowy lat 90’, wychowanych w dobie konsumpcji, gwałtownego rozwoju technologii i społeczności internetowych. Ta grupa właśnie będzie w przyszłości tworzyła rzeczywistość nowej Polski. Autor towarzyszył swoim bohaterom w ich codziennym życiu starając się uchwycić wrażenie niepewności związane ze zmianami nie tylko w skali kraju i historii, ale też w wymiarze osobistym, związanym z dorastaniem.

„Patryk Karbowski urodził się w 1989 roku. Niby nic, ale to jednak uderzające, że na scenę artystyczną, także fotograficzną, wchodzi pokolenie, które nie pamięta komuny, przysłowiowych kolejek po papier toaletowy, ekscytacji ośmiobitowymi komputerami Atari i smaku gum balonowych Turbo. Pięć lat później Cobain strzela sobie w łeb, dwanaście lat później talibowie rozwalają Nowy Jork, czyli jednak pokoleniowa przepaść. Ani się człowiek obejrzał, a w kraju wyrosło pokolenie nowych Polaków, nowych Polek. Właśnie nie młodych – bo młodość jest tu czymś oczywistym i póki co stałym, niemal niezmiennym błogostanem – ale nowych, jak nowe modele tabletów i samochodów, nowe wersje systemów operacyjnych i nowe filmy, nowa muzyka, wszystko nowe. Patryk Karbowski daje nam szansę w ten nowy świat nieco się zagłębić i spojrzeć na niego z innej perspektywy, może nie starej jeszcze, ale dojrzałej na pewno.” Adam Mazur, Post-Polacy

Publikacja, z autorskim tekstem Adama Mazura Post-Polacy, wydana została przez Instytut Kultury Wizualnej w Warszawie.

Warsztaty:


Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne.

Aby zapisać się na warsztaty kandydat musi mieć ukończone 18 lat.
Jedna osoba może zapisać się tylko na jedne warsztaty.

 

Warsztaty Cyfrowej Postprodukcji Obrazu i Bitwa o Wacoma


19.05 (sobota) 10:00 – 15:00
Akademia Fotografii, ul.Grodzka 60
Prowadzący: Piotr Janowczyk

Zapisy trwają do 17 maja.

Selekcja uczestników odbędzie się w drodze konkursu portfolio. Wszystkich chętnych prosimy o przesłanie 3-5 zdjęć (nie poddanych obróbce) na mfk2012@akademiafotografii.pl. W tytule wiadomości prosimy wpisać „Warsztaty Cyfrowej Postprodukcji Obrazu”, a w treści wiadomości: imię, nazwisko, wiek, numer telefonu.

Warsztaty będą podzielone na dwie części. W pierwszej części uczestnicy zapoznają się z możliwościami obróbki cyfrowej przy użyciu tabletów Wacom oraz będą mieli okazję poznania nowoczesnego tabletu Cintiq. Następnie po krótkiej przerwie wezmą udział w Bitwie o Wacoma - konkursie na najlepszy retusz zdjęcia. Nagrodą w konkursie jest tablet Intuos 4 Medium firmy Wacom.


Warsztaty Fotografowania Telefonem Komórkowym


20.05 (niedziela) godz. 12:00 – 20:30 / grupa 1
09.06 (sobota) godz. 10:30 – 19:00 / grupa 2
Akademia Fotografii, ul.Grodzka 60, plener
Prowadzący: Maciej Stępiński

Zapisy trwają do 31 maja.

Selekcja uczestników odbędzie się w drodze konkursu portfolio. Wszystkich chętnych prosimy o przesłanie 5-10 zdjęć na mfk2012@akademiafotografii.pl. W tytule wiadomości prosimy wpisać „Warsztaty Fotografowania Telefonem Komórkowym gr. 1”, a w treści wiadomości: imię, nazwisko, wiek, numer telefonu.

Wykorzystanie techniki cyfrowej we współczesnej fotografii jest powszechne od wielu lat. Jednak od niedawna dostępność aparatów cyfrowych, także tych w telefonach komórkowych spowodowała, że fotografia stała się dostępna praktycznie dla każdego.

Warsztaty będą podzielone na 3 części:

1. Wykład „Od wielkoformatowej fotografii Becherów do iPhona” (12.00 – 13.30) W pierwszej części wykładu pragnę przedstawić uczestnikom warsztatów czołowe sylwetki twórców posługujących się fotografią na przełomie XX i XXI wieku. Podczas zajęć teoretycznych przedstawię diaporamy prezentujące najnowsze zjawiska fotografii współczesnej. W drugiej części omówię aspekty techniczne i różnice w pracy tradycyjnym aparatem, aparatem cyfrowym i “komórką”.

2. Zdjęcia w plenerze (14.00 – 18.00) Zajęcia praktyczne w plenerze i / lub we wnętrzach. Wybrane przykłady prac artystów prezentowanych na wykładzie, którzy w rożny sposób wykorzystują techniki cyfrowe, posłużyć mają za inspiracje do realizacji własnych zdjęć - architektury i portretu. Podczas zajęć praktycznych opowiem o technicznych możliwościach poszczególnych aparatów. Będę również asystował podczas robienia zdjęć, omawiając na bieżąco poszczególne fotografie. Współpraca w grupie, w parach i indywidualnie ma na celu znalezienie odpowiedniej metody do pracy w plenerze, wykonania zdjęć portretowych, pozowanych, dokumentalnych, architektury i miasta.

3. Przegląd prac i dyskusja (18.00 – 20.30) Projekcja zrealizowanych prac uczestników, dyskusja i wybór najciekawszych zdjęć. Na koniec warsztatów wydrukujemy na papierze po jednej odbitce dla każdego z uczestników.

 

Warsztaty Kręcenia Filmów Lustrzanką


26.05 i 27.05 (sobota i niedziela) w godz. 10:00 – 16:30
Akademia Fotografii, ul.Grodzka 60, plener
Prowadzący: Mateusz Golis

Zapisy trwają do 20 maja.

Selekcja uczestników odbędzie się w drodze konkursu portfolio. Wszystkich chętnych prosimy o przesłanie 5-10 zdjęć na mfk2012@akademiafotografii.pl. W tytule wiadomości prosimy wpisać „Warsztaty Kręcenia Filmów Lustrzanką”, a w treści wiadomości: imię, nazwisko, wiek, numer telefonu.

Warsztaty skierowane są do osób, które chciałyby zdobyć podstawową wiedzę i doświadczenie z zakresu kręcenia krótkich form filmowych lustrzanką cyfrową. Warsztaty odbywać się będą przez dwa dni, w ciągu których uczestnicy zrealizują krótki film przechodząc przez wszystkie etapy jego produkcji.


Program warsztatów:

Dzień 1

- wprowadzenie do technologii rejestracji obrazu aparatem
- omówienie świateł podstawowych
- wprowadzenie do pojęcia temperatury barwowej
- pomiary światła i dobór obiektywów
- ustalenie z uczestnikami tematu projektu, do wyboru projekt dokumentalny lub forma teledyskowa
- dokumentacja i przygotowanie do zdjęć w wybranym plenerze

Dzień 2 (Plener)

- w zależności od ustaleń, ustawianie ujęć ogólnych i portretowych
- nauka pracy przy naturalnym świetle
- nauka doboru odpowiednich czułości
- ustawianie ujęć portretowych
- wykonanie mastershota
- przeglądanie materiałów i wstępny montaż

Mateusz Golis, student Wydziału Radia i Telewizji im. K.Kieślowskiego w Katowicach. Realizator filmów dokumentalnych, krótkich form filmowych oraz teledysków. W swojej praktyce zawodowej współpracowałem z Adamem Sikorą przy projektach "Wydalony" oraz "Ewa". Zrealizowałem wiele etiud studenckich pełniąc role operatora obrazu, kamery oraz asystenta kamery. Ukończyłem również studium dzienne Akademii Fotografii w Krakowie. Fotograficznie zajmuje się reportażem dokumentalnym, uwielbiam portrety. Najbardziej inspiruje mnie muzyka i dzieła Tarkowskiego.

 

Warsztaty Street Photo


02.06 (sobota) godz. 10:00 – 16:30 (grupa 1)
03.06 (niedziela) godz. 10:00 – 16:30 (grupa 2)
Akademia Fotografii, ul.Grodzka 60, plener
Prowadzący: Marta Cieślikowska, Kamil Zacharski

Zapisy trwają do 25 maja.

Selekcja uczestników odbędzie się w drodze konkursu portfolio. Wszystkich chętnych prosimy o przesłanie 5-10 zdjęć na mfk2012@akademiafotografii.pl. W tytule wiadomości prosimy wpisać „Warsztaty Street Photo gr. 1”, a w treści wiadomości: imię, nazwisko, wiek, numer telefonu.

Jednodniowe warsztaty przeznaczone dla amatorów fotografii, którzy chcą spróbować swoich sił w fotografii ulicznej, zapoznać się z zagadnieniem streetphoto, oraz stworzyć własny cykl foto pod okiem wykładowcy. Program warsztatów zostanie podzielony na 3 bloki.

W trakcie części teoretycznej, uczestnicy zgłębią się w historię oraz definicję streetphoto, poznają sylwetki znanych nazwisk,ich styl fotografowania oraz zapoznają się z analizą współczesnych tendencji w fotografii ulicznej. W trakcie ćwiczeń praktycznych uczestnicy wyjdą w plener by zrealizować temat zadany przez prowadzących, a etapem zamykającym zajęcia będzie praca nad selekcją zgromadzonego materiału oraz stworzenie cyklu fotograficznego. Uczestnicy będą mieli możliwość bezpłatnego wypożyczenia aparatu Olympus PEN.

 

Warsztaty Fotografii Mody


09.06 i 10.06 (sobota i niedziela) w godz. 10:00 – 16:30
Akademia Fotografii, ul.Grodzka 60
Prowadzący: Kasia Bielska, Dominik Tarabański

Zapisy trwają do 25 maja.

Selekcja uczestników odbędzie się w drodze konkursu portfolio. Wszystkich chętnych prosimy o przesłanie 5-10 zdjęć na mfk2012@akademiafotografii.pl. W tytule wiadomości prosimy wpisać „Warsztaty Fotografii Mody”, a w treści wiadomości: imię, nazwisko, wiek, numer telefonu.

Dwudniowe warsztaty fotografii mody skierowane są do osób, które chcą wziąć udział w sesji mody i zobaczyć, jak wyglądają kulisy pracy fotografa oraz proces tworzenia zdjęć. Zajęcia będą podzielone na trzy moduły. W części teoretycznej wykładowca przybliży uczestnikom realia pracy w branży oraz opowie o kolejnych etapach realizacji sesji. Po wykładzie odbędzie się sesja zdjęciowa z udziałem modelki i profesjonalnej ekipy odpowiedzialnej za make up, stylizację i fryzurę. Uczestnicy będą obserwować realizację zdjęć przez prowadzącego, by następnie pod jego okiem samodzielnie pracować z modelką. Końcowym etapem będzie selekcja oraz omówienie zdjęć wykonanych przez uczestników warsztatów.

Więcej informacji na temat innych wydarzeń festiwalowych znajdziecie na stronie photomonth.com.