Wybierz filię:
Warszawa
Kraków

Jesteś tutaj: Warszawa / Aktualności / Polecamy /

Karolina Sierocińska - Poproszę adres zamieszkania / wystawa

Zapraszamy na wernisaż wystawy "Poproszę adres zamieszkania" absolwentki Akademii Fotografii - Karoliny Sierocińskiej, który odbędzie się w ramach Festiwalu Migawek Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę".

Dołącz do wydarzenia

O wystawie:

W okienku pyta mnie urzędniczka - "Jaki jest Pani adres zamieszkania?". A ja zaczynam się zastanawiać i przed oczami pojawiają mi się rodzice, którzy mówią: „Średnia długość życia wydłuża się z roku na rok. Dzisiejsi 30-latkowie są jak wczorajsi 20-latkowie, a 40-latkowie, jak 30-latkowie. Więc masz jeszcze dużo czasu, by się ustatkować…”. I tak dzisiaj jestem „bezdomna”. Nie mam stałego adresu do korespondencji, nie mam zdolności kredytowej, a co za tym idzie - nie mam swojego miejsca i perspektywy na nie.

Przez jakiś czas ta „bezdomność” była inspirująca. Nowe miasto, nowe dzielnice, nowi sąsiedzi. Wszystko się zmieniało: kody do domofonów, trasy z "jak dojadę" czy wybiegi dla suki. I tak najpierw mieszkałam pod Warszawą w okolicach Puszczy Kampinoskiej, później w samym centrum Warszawy na Placu Konstytucji, później znów pod Warszawą, jeszcze później przy Kępie Potockiej, jeszcze, jeszcze później na Bielanach, a dziś na Muranowie.

Próbowałam się udomawiać. Kupiłam krzesła, ale musiały zostać na Marszałkowskiej, kupiłam książki, ale wywiozłam do teściów, adaptowałam sukę, ale okazało się, że jej bez różnicy, gdzie mieszka. Musiałam nauczyć się żyć w wynajmowanych przestrzeniach - nie wierciłam dziur w ścianach, nie miałam swoich kwiatów doniczkowych, a Ikeę omijałam szerokim łukiem. Każda kolejna przeprowadzka to był większy bagaż doświadczeń i mniejsza walizka, bo przecież zaraz znów będę zmieniać mieszkanie.

Na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych widnieje: "Pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania. W tym samym czasie można mieć tylko jedno miejsce pobytu stałego. Zameldowanie służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu osoby w miejscu, w którym się zameldowała". A ja obecnie mieszkam w czterech miejscach. Meldunek, ubezpieczenie zdrowotne, prezenty ślubne mam w Toruniu. Ubrania na drugi sezon pod Warszawą. Mąż, pies, walizka są na Muranowie. Za to adres do korespondencji na Targówku. I tak zniecierpliwiona urzędniczka powtarza głośniej pytanie - "No, poproszę adres zamieszkania…"


Karolina Sierocińska - Poproszę adres zamieszkania
wernisaż: 20 listopada, godz. 20.00
wystawa: 20.11 - 30.11.2015
Pralnia – Dom Funkcjonalny, 
ul. Jakubowska 16, Warszawa

Zobacz wszystkie projekty w ramach festiwalu

Tagi:

#wystawy