Wybierz filię:
Warszawa
Kraków

Jesteś tutaj: Warszawa / Aktualności / Z życia szkoły /

Ewa Behrens - Obcy gatunek nieinwazyjny / premiera

Zapraszamy na premierę publikacji "Obcy gatunek nieinwazyjny" absolwentki Akademii Fotografii - Ewy Behrens, która odbędzie się w ramach Festiwalu Migawek

Dołącz do wydarzenia

O projekcie:

"Miłośnicy i hodowcy roślin od dawna wiedzą, że nie tylko upiększają one nasze otoczenie, lecz także pochłaniają szkodliwe substancje, znajdujące się w powietrzu oraz poprawiają nasz nastrój." (Eva Katharina Hoffmann, Energia Roślin Pokojowych).

Nasi codzienni towarzysze, przybyli z dalekich krajów, ciężko pracują, by poprawić jakość naszego życia. W zamian otrzymują zbyt ciasne osłonki i wodę z chlorem. Roślina doniczkowa – już sam ten termin wpisuje ciasnotę w sens istnienia tych organizmów.

Monstera dziurawa to jedna z najpopularniejszych roślin egzotycznych hodowanych w mieszkaniach. Dekoracyjny charakter mają jej duże, perforowane liście. W warunkach mieszkaniowych po latach monstera może osiągnąć 230 cm wysokości. Rzadko kwitnie. Natomiast w warunkach naturalnych pnącza monstery dorastają do 20 metrów wysokości, regularnie kwitną i owocują.

Otaczamy się roślinami, które w stwarzanych przez nas warunkach nigdy nie osiągną pełnego cyklu rozwojowego. Skazujemy je na trwanie w skarlałej formie, często nie zdając sobie nawet sprawy, że mogłyby wyglądać inaczej.

Istnieją rośliny, które wymknęły się człowiekowi i samodzielnie zaadoptowały do istniejących warunków. Stały się tym samym niebezpiecznym, nieproszonym gościem - obcym gatunkiem inwazyjnym. Większości jednak nie możemy opuścić bez wydawania na nie wyroku, ponieważ wymagają stałej opieki.

W przeszłości komponowano zielniki jako świadectwo różnorodności gatunkowej obszaru. Gdyby stworzyć taki zielnik dziś, z uwzględnieniem roślin znajdujących się w naszych mieszkaniach i domach, indeks pochodzenia gatunków zawierałby adresy z całego świata.

Egzotyka drzemiąca w obcych kształtach liści i łodyg, która skłoniła przodków do sprowadzenia sadzonek z drugiego końca globu, opatrzyła się. Obecnie monstera dziurawa może kojarzyć się bardziej z domem babci i przedszkolem, niż lasem Ameryki Południowej.

"Trzymanie roślin w pokoju jest gwałtem zadawanym naturze, w imię estetyki naszych mieszkań i uczynienia z nich przyjemnego schronienia, gdzie by człowiek mógł bodaj na chwilę zapomnieć o walce o byt, przybierającej coraz ostrzejsze formy, i o troskach, których każdy ma dość”. (Hodowla kaktusów, M. Saryusz-Stokowska)

Premiera:
Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, ul. Puławska 113a
26.11.2015 r., godz. 18:00