Wybierz filię:
Warszawa
Kraków

Jesteś tutaj: Warszawa / Aktualności / Z życia szkoły /

Wojciech Wilczyk - (nie)widzialne | (in)visible / wystawa

Zapraszamy do odwiedzenia nowej wystawy "(nie)widzialne / (in)visible" Wojciecha Wilczyka, wykładowcy Akademii Fotografii, w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od 22 października do 4 stycznia 2016 roku.

 

Na wystawę składają się dwa cykle fotograficzne Wojciecha Wilczyka, laureata tegorocznej Grand Press Photo. Projekt Niewinne oko nie istnieje (2006–2008) zawiera ponad 300 zdjęć przedstawiających zachowane do dziś na terenie dzisiejszej Polski budynki dawnych synagog, bejt ha-midraszów i domów modlitwy, zamienione po 1945 roku na sklepy, remizy strażackie, magazyny, a w najlepszym wypadku – na muzea czy biblioteki. Projekt Święta Wojna (2009–2014) powstał na terenie Krakowa, Łodzi oraz na Górnym Śląsku. Artysta sfotografował murale autorstwa kibiców piłkarskich, toczących na murach lokalne wojny na inwektywy i obrazy, nierzadko zawierające rasistowskie, niekiedy antysemickie hasła i symbole. 

Oba pokazywane na wystawie cykle Wilczyka dotyczą podobnego zagadnienia i stawiają widza przed podobnymi pytaniami: o obojętność wobec pustki i o niewinność oka wobec murów. Stanowią próbę uchwycenia polskiej rzeczywistości, wciąż przechodzącej głęboką transformację społeczną, ekonomiczną i kulturową.

Wystawa Wojciech Wilczyk: (nie)widzialne / (in)visible w istotny sposób dopełnia obraz obecności/nieobecności Żydów w świadomości współczesnych Polaków zarysowany w ostatniej części wystawy stałej Muzeum POLIN.

Dołącz do wydarzenia na fb

 

22 października 2015 – 4 stycznia 2016
Wojciech Wilczyk: (nie)widzialne / (in)visible
Współorganizator: Galeria Atlas Sztuki w Łodzi
Kuratorzy: Wojciech Wilczyk, Artur Tanikowski
Kurator organizacyjny: Ewa Witkowska

Tagi:

#wystawy