Jesteś tutaj: Warszawa / Wykładowcy / Federico Caponi

Federico Caponi

Urodzony w Toskanii w 1968; Fotograf i wykładowca technik analogowych. Od 2018 roku wykładowca technik ciemniowych i fotografii dokumentalnej w Akademii Fotografii w Warszawie. W czerwcu 2017 r. jego cykl „Marsz na Warszawę”, portretujący skrajnie prawicowych członków ONR, został pokazany na wystawie zbiorowej w Rotacyjnym Domu Kultury na Jazdowie w Warszawie, a następnie opublikowany w galerii internetowej Krytyki Politycznej. W listopadzie 2017 roku jego zdjęcie „Tiger Car” znalazło się na wystawie RoadTrip podczas Warszawskich Dni Fotografii. Od 2015 roku prowadzi warsztaty fotografii analogowej, technik ciemniowych i wizualnego opowiadania historii „Photobooklet, un’esperienza narrativa” w VisiVa we Florencji.

Wykształcenie:

Uniwersytet we Florencji, kierunek filozofia

Specjalizacja:

Proces powstawania klasycznej fotografii analogowej, fotografia wielkoformatowa, dokumentalna, historia fotografii

Działalność dodatkowa (poza AF):

Od 2012 roku prowadzę dział zdjęć oraz ciemnię w Pracowni Wschodniej na warszawskiej Pradze.

Kilka słów od siebie (o sobie/hobby):

Kolekcjonuję i zgłębiam książki fotograficzne. Interesuję się serigrafią, sitodrukiem i produkcją własnoręcznych książek, katalogów, a w niektórych z nich również ukazują się moje fotografie.

Opis zajęć prowadzonych w AF:

Na moich zajęciach zaczynam od wyjaśnienia podstaw fotografii i przedstawiam je za pomocą analogowego aparatu fotograficznego oraz pracy w ciemni. Celem jest zrozumienie oraz doskonalenie technik i sposobów uzyskiwania jak najdoskonalszych serii odbitek, które następnie mogą tworzyć profesjonalne portfolio. Razem z technicznym wsparciem skupiam się przede wszystkim na historii fotografii i sposobie nawiązania narracji, która przekształca serię zdjęć w pełen zbiór w postaci katalogu o artystycznym walorze.